Ke správnéme chodu našeho eshopu využíváme ukládání cookies ve Vašem prohlížeči. Pro udělení souhlasu a uzavření tohoto okna prosím potvrďte tuto zprávu.

ZLATÁ MINCE 1 OZ AMERICAN EAGLE 2022

45 100,00 Kč
S DPH
Počet
skladem ihned k dodání

Množstevní slevy

Počet Cena Ušetříte
3 44 886,23 Kč 641,32 Kč

Cena výkupu:

41 256,22 Kč

ZLATÁ MINCE 1 OZ AMERICAN EAGLE 2022

Uncová zlatá mince z řady investičních mincí Americké mincovny United States Mint.

Zlaté mince American Eagle jsou zejména v Americe mezi sběrateli a investory velmi oblíbené. Jejich ražba začala v roce 1986 a to ve čtyřech frakcích: 1 oz, 1/2 oz, 1/4 oz a 1/10 oz nejčistšího zlata vytěženého výhradně v USA. Vyšší váha těchto mincí je dána nižší ryzostí zlata. Ta je v tomto případě 91.67%. Zbytek tvoří příměsi mědi (5.33%) a stříbra (3%). Tím se zlepšuje její odolnost proti otěru.

Rub:

Motiv s názvem Typ 1, který byl ražen od roku 1986 do poloviny roku 2021 vytvořila Miley Buisek. Zobrazuje samce orla nesoucího olivovou ratolest do hnízda, ve kterém čekají samice s mládětem. V opisu mince jsou název státu "UNITED STATES OF AMERICA", údaje o váze zlata a nominální hodnota. V mincovním poli jsou uvedena národní hesla "E PLURIBUS UNUM" a "IN GOD WE TRUST". Součástí jsou iniciály autorů "MB" a "JW".

Motiv označovaný jako Typ 2, ražený od poloviny roku 2021, vznikl podle návrhu americké umělkyně Jennie Norris. Orla bělohlavého zachycuje z profilu ve velkém detailu. Provedení upoutá realistickým pojetím a fascinujícími detaily. Prostor v horní část obsahuje národní hesla "IN GOD WE TRUST" a "E PLURIBUS UNUM". V opisu mince jsou název státu "UNITED STATES OF AMERICA", nominální hodnota a údaje o váze zlata. Jednotlivé části textu oddělují hvězdy. Součástí jsou drobné iniciály autorky návrhu "JN" a medailistky Renaty Gordon "RG".

Líc:

tradiční motiv "Lady Liberty" podle návrhu Augusta Saint-Gaudensa. Alegoricky ztělesněná Svoboda v dlouhém splývavém rouchu a s rozevlátými vlasy kráčí v záři slunečních paprsků. V pravé ruce drží pochodeň a v levé olivovou ratolest. U jejích nohou vlevo je zobrazena budova Kapitolu, vpravo rok emise "2021". Okruží lemuje 50 hvězd reprezentujících 50 států USA, v horní části je v opisu text "LIBERTY". Pod rok emise je umístěna drobná značka autora.

Design "Lady Liberty" vzešel z 20 $ mince "Double Eagle" ražené Mincovnou Spojených států v letech 1907 až 1933. Vznikl z iniciativy prezidenta Theodora Roosevelta, který pověřil sochaře Saint-Gaudensa k vypracování návrhu v duchu starověkých řeckých a římských mincí. Tento motiv i přes své stáří stále patří mezi nejkrásnější americké mince.

Mince je dodávána v plastovém obalu.

Pro tuto minci doporučujeme tuto krabičku:

0211

Parametry

Materiál:
Zlato - Au - Aurum
Provedení:
Mince
Země původu:
USA
Mincovna:
U.S. Mint
Rok ražby:
2022
Nominál:
50 USD
Hmotnost:
31,10 g / 1 Oz
Ryzost:
91,67
Rozměry v mm:
32,70 x 2,75
Hrana:
Vroubkovaná
Balení:
Ne
Etue:
Ne - možno objednat
Certifikát:
Ne

Mohlo by vás také zajímat